Frankovka modrá – skrytý poklad z Drženíc

Frankovka modrá je tradičnou odrodov vinohradov vysadených na južných svahoch Štiavnických vrchov. Spoločne s Peseckou leánkou tvorí dvojičku, ktorých potenciál objavili už naši predkovia. 

Naša Frankovka modrá z kolekcie TERROIR pochádza z honu Baričky v obci Drženice. Korene Frankovky boli vysadené na jar v roku 2003 do ťažkej ílovitej pôdy, ktorá však kráľovnej našich vinohradov nadmieru vyhovuje. Práve tento vinohrad nám na jar v roku 2016 postihli jarné mrazy, čo sa odzrkadlilo na prirodzene nižšej úrode. Našu Frankovku sme zbierali ručne 3. októbra 2016 pri cukornatosti 22,5 °NM. Fermentácia prebiehala v nerezovom vinifikátore. Po prekvasení sme mladé červené víno presunuli do veľkých dubových sudov v objeme 1500 litrov. Po štrnástich mesiacoch v dreve sme Frankovku modrú naplnili do fliaš a nechali zrieť v priestoroch nášho vinárstva ďalšieho pol roka.

Dnes vás naša Frankovka osloví iskrivou rubínovo červenou farbou. Jej vôňa je intenzívna a vyzretá plná šípkovej marmelády a čerešňovej zaváraniny. Vo väčšom kalichu sa objaví aj nádych bieleho korenia a marcipánu. Chuť je zamatová s integrovanými trieslovinami s jemným bylinkovo mandľovým záverom. Odporúčame vám ju vyskúšať k pečenej kačke podávanej s domácimi zemiakovými lokšami a čalamádou. Určite sa však nestratí ani v kombinácií s divinovým gulášom s kváskovým chlebom. 

TERROIR Frankovku  modrú 2016 nájdete v ponuke u našich predajcov, v priestoroch vinotéky priamo u nás vo vinárstve v Čajkove  prípadne si ju môžete objednať prostredníctvom e-shopu priamo TU.

 

NEWSLETTER

Späť